Loading...

Lazerle dövme silme nasıl çalışır?

Koyu renkli bir kıyafetle güneş ışığı altında fazla beklerseniz, kıyafetinizin ve derinizin ısındığını fark edersiniz. Çünkü koyu renkli boyalar ışığı emerler ve ısıya dönüştürürler. Lazer de benzer bir prensip ile çalışır. Koyu renkli boyalı maddeler ışığı emerek ısı, ses veya buharlaşma şeklinde doku yanıtına neden olurlar.

Dövmeleri yok etmek amacıyla kullanılan lazer ışınları, deri yüzeyine zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ışığa dönüştürür. Deri içinde büyük parçalar halinde bulunan pigment, açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrılmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.

Lazerle Dövme Silme Tedavisi


Her dövme yok edilebilir mi?

Genellikle evet ama her zaman değil. Kullandığımız çok ileri teknolojili hassas lazerler sayesinde günümüzde birçok renkteki dövme de silme işlemi yapılabilmektedir. Bir çok ana renkteki dövmeyi lazerle silmek mümkün olmaktadır. Ancak mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazer ile silinememektedir. Bu nedenle ileride dövme sildirmeyi düşünenlere, lazerle çıkması zor veya imkansız olan renkleri kullandırmamalarını öneririz.

Dövmelerin lazerle silinmesi kaç seans gerektirir?

En yeni yüksek teknoloji CİCU-F Fraksiyonel CO² karbondioksit lazerle dövmelerin silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı, dövmenin böyüklüğü ve kullanılan lazer türü belirler. Dövme silme teadvisinde toplam seans sayısı 3 -10 seans aralığında değişir. Dövme silmede seans aralıkları 2 hafta ile 1 ay arasında değişmektedir.


Dövme silmede seans aralıkları kısaltılamaz mı?

Dövme silme tedavisinde deri yüzeyinde oluşan kabuklanma uygulama sırasında kullanılan enejinin miktarına bağlı olarak 3 ila 7 içinde düzelir. Deri yüzeyinin normalleşmesine rağmen deri altında tetiklenmiş olan boyanın vücuttan uzaklaştırma işlemi devam eder. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılan maddelerin mümkün olduğu kadar fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun normalleşmesini beklemek gerekir. Dövme silmede ikinci veya daha ileri ki seanslar da en erken tarih 1-2 hafta sonra alınabilir. Ancak büyük dövmelerde ve yüksek enerjinin kullanıldığı tedavilerse aranın 1 ay kadar uzatılması gerekebilir.


Bazı vakalarda işlemden sonra bir değişim gözlenmemesinin sebebi nedir ?

Bu durum tamamen normaldir. Lazerle dövme silme tedavisine alınan yanıt kullanılan boyaya, tekniğe ve vücudun lazerle yapılan işleme verdiği tepkiye bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir.


Dövme Silme seansından sonra ne yapmalıyım?

Tedavi alanına aralıklarla buz kompleksi yapılması ödemi ve ısı cevabını azaltır. Eğer dövme el kol gibi b,r bölgede ise tedavi alanını mümkün olduğunca yukarıda istirahat halinde tutun. Size önerilen kremi tedavi alanına uygulayın. 2-3 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durun. Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar havuza veya denize girmeyin. Tedavi sonrasında yukarıdaki kurallara uyulduğu halde gelişen kızarıklık, ağrılı şişlik, zonklama gibi bir yakınma varsa en kısa sürede kontrole gitmenizde fayda vardır.

Dövme Silme
Lazerle dövme silme seansı sonrasında herhangi bir kısıtlama var mı?

Dövmelerin lazerle silme tedavisi sonrasında 3-4 gün içinde bir kabuklanma, kızarıklık olacaktır. Bu süreçte havuza, denize girmek sakıncalıdır. Yaranın uygun bir temizleyici ile temizlenip, 2-3 gün pansuman ile dış ortamdan korunması uygun olur. Güneşlenme sakıncalıdır.

Dövmenin kısmi olarak çıkarılması mümkün müdür?

Evet mümkündür. Dövmenin içindeki bir yazı veya desenin yok edilmesi işlemlerini yapabilecek incelikte lazerler ve teknikler kullanılmaktadır.

Kalıcı makyajları dövme lazeri ile çıkarmak mümkün mü?

Bir çok kalıcı makyaj uygulaması lazerle kolayca silinebilmektedir. Ancak bazı kalıcı makyaj boyaları metalik alt yapıya sahiptir. Bu metalik ürünlerle lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir ve tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Oluşan bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez ancak lazer peelingle çıkarılabilir. Bu işlemin lekelenme, keloid, skar gelişimi gibi riskleri bulunmaktadır.


Lazerle dövme silme deride iz bırakır mı?

Lazerle dövme silme tedavilerinin büyük çoğunluğunda kalıcı bir lekelenme veya iz gelişmemektedir. Her tıbbi işlem beraberinde belli riskleri getirir. Deri de diğer organlarda olduğu gibi sorun yaşayabilecek bir yapıya sahiptir. Dövme tamemen silindiğinde lazer tedavisine bağlı hiçbir iz kalmasa bile dövme cihazının iğnesinin deride yarattığı bir iz görülebilmektedir. Uygulanacak tedavi yüksek enerjili lazer atışları gerektiriyorsa bu deride normalden daha fazla hasarlanma oluşmasına neden olacaktır. Eğer kişide geçmişte keloid, hipertrofik skar gibi aşırı doku yanıtı oluştuğuna dair tıbbi geçmişi varsa bu tür vakalarda sorun gelişme riski artmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz takdirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

İnönü Cad. Kışlasaray Mah. 2/4, 31070 Antakya   (0326) 212 3939