Loading...

Klitoris estetiği sıklıkla klitoris küçültme ameliyatı şeklinde yapılmaktadır. Vajina küçük dudakları normalden fazla büyük olan kadınlarda büyük sıklıkla klitoris bölgesinde de doku fazlalığı ya da dokuların normalden daha büyük olması durumuyla karşılaşılmaktadır.

Bu nedenle labioplasti (küçük dudakların küçültülmesi) ameliyatıyla birlikte genellikle klitoris estetiği ya da klitoris küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Vajina yapısında klitoris bölgesinde ayrı bir önem taşır. Labiumları büyük olan kadınlarda genellikle dudak dokusu bir ya da iki yaprak şeklinde yukarda bulunan klitoris iki yanına doğru devam eder. Aynı zamanda klitoris üzerindeki şapka şeklindeki doku da normalden aşırı büyük olabilir.

Klitoris estetiği ya da klitoris küçültme ameliyatında, klitoris üzerindeki ve yan tarafındaki dokular küçültülerek normal boyuta indirilir. Ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi olmaz. Klitoris dokusunun kendisine yönelik küçültme işlemi çok çok nadiren yapılır. Ancak klitoris uç kısmının çok aşırı büyük olduğu durumlarda klitoris baş kısmı da küçültülebilir. Ancak vakaların çoğunluğunda, sadece klitoris etrafındaki dokuların küçültülmesi istenen sonucu sağlar. Ameliyat sonrası çok hafif bir iz kalır zamanla iz azalarak belirsiz hale gelecektir.

Cinsel estetik ameliyatlar arasında klitoris estetiği labioplasti den sonra en sık yapılan ameliyattır. Klitoris estetiği ameliyatı ile birlikte labioplasti, kızlık zarı dikimi, vajina daraltma ameliyatları yapılabilir.

İnönü Cad. Kışlasaray Mah. 2/4, 31070 Antakya   (0326) 212 3939