Loading...

Karbon peeling, cilde daha duru ve mat görüntü verme amacıyla yapılan, aynı zamanda elastin-kolajen stimülasyonu ile antiaging etki yaparak cildi nemlendiren ve sıkılaştıran bir uygulamadır. Cilt yüzeyinde oluşan yağın giderilmesi ve antibakteriyel etkisi ile sebebiyle akne tedavisine kombine olarak ve tedavi sonrasında koruma amaçlı kullanılmaktadır.

Karbon peeling işleminde Q-swicth Nd:YAG kullanılır. 1064 nm dalga boyundaki lazer ışını saniyenin milyonda beşi gibi kısa bir atış hızıyla cilde yayılmış olan karbon partiküllere çarpar. Çok hızla gelen bu yüksek enerjiye sahip lazer, kısa sürede iletilen enerji sebebiyle patlama yapar, cilt yüzeyine yapışmış karbon partiküllerini patlatır. Cilt yüzeyindeki ölü dokular ile gözeneklere yapışmış olan yağ ile karışmış kirler, karbon patlamalarının etkisiyle uçurulur ve kaybolur.

Karbon peeling uygulaması her cilt tipinde güvenle yapılabilecek bir cilt temizleme ve dezenfeksiyon işlemidir. Karbopeel sonrasında cildin sadece yüzeyi değil alt katmaları da etkilenir. Kolajen dokusun da artış ve elastin liflerinde kısalma görülür. Yağlanma problemi giderilirken gözenekler de daralır.

Karbon peeling, akne tedavisinde kombine kullanıldığı gibi, akne problemi olmayıp sadece yağlanma problemi olan ve bunun yarattığı parlamadan rahatsız olan hastalara da ayda bir bakım amaçlı uygulanır.

İnönü Cad. Kışlasaray Mah. 2/4, 31070 Antakya   (0326) 212 3939