Loading...


Dolgu nedir?

Dolgu yüzdeki kaş arası çizgiler, alın çizgileri, nazolabial oluk dediğimiz burun kenarından dudak köşelerine doğru aşağıya inen çizgilerin azaltılması veya dudakların dolgunlaştırılması için hacim içeren, vücutta reaksiyon yaratmayan maddeler kullanılan işlemlerdir.

Dolgu maddesi olarak bahsedildiğinde genel olarak iki tip uygulama vardır. Birincisi kişinin kendinden alınan materyaller kullanılarak yapılan dolgular, ikincisi ise sentetik olarak üretilen maddelerin kullanıldığı dolgulardır.

Kliniğimizde dolgu maddesi olarak Hyalüronik asit ve kişinin kendi yağ dokusu kullanılmaktadır. Bu iki dolgu maddesinden hyalüronik asit insan vücudunda bulanan bir protein olup, bilinen en az yan etkisi olan yabancı dolgu maddesidir. Yağ dokusu ile yapılan dolguda, kişinin kendi yağı kullanılarak doldurma işlemi yapıldığından cerrahi uygulama harici kişide risk oluşturmamaktadır.

Hyalüronik asit yüzdeki derin kırışıklıkların düzeltilmesinde, dudakların kalınlaştırılmasında ve derin yara izlerinin düzeltilmesinde sıkça kullanılır. Özel enjektörler içerisinde bulunan materyal ince bir iğne ile tedavi edilecek bölgeye verilir. Alerjik olmaması veya minimal alerji riski taşıması nedeniyle uygulama öncesi test enjeksiyonuna gerek yoktur. Hızlı ve tedavi sonucunun hemen alınabilmesi en büyük avantajları arasındadır.

İğne ile verilen materyal tedavi sonrası 4-6 ay içerisinde emilerek vücuttan atılır bu nedenle tekrarı gerekir. Tekrarlayan uygulamaların hastada zararlı bir etkisi oluşmaz.


Kişinin kendinden alınan materyallerle yapılan dolgu nedir?

Bu uygulamalarda ya tek başına kullanılır ya da yağ, fasya ve dermis dokuları karıştırılarak kokteyl oluşturulup uygulanır. Ancak kokteyl uygulamalarında elde edilen materyal hasta başka bir ameliyat olurken (meme küçültme, karın germe gibi...) çıkartılan dokulardan elde edilir. Yani sadece dolgu yapmak amacıyla hastada kesi yapılarak bu materyaller elde edilmez. Otolog yağ transplantasyonu olarak bilinen yağ enjeksiyonu işleminde genellikle hastanın karın, uyluk, kalça ve diğer yağ içeren vücut bölgelerinden liposuction kanülü ile yağ alınır. Alınan yağ bazı işlemlerden geçirildikten sonra hemen dolgu yapılacak bölgelere enjekte edilir. Bu işlem sırasında materyal ne kadar gerekiyorsa o kadar alınabilmektedir. Ayrıca materyal hastanın kendine ait olduğu içinde herhangi bir doku uyuşmazlığı olasılığı da yoktur.


Kişinin kendi dokuları ile yapılan dolgunun dezavantajları nelerdir?

Bu metod cerrahi bir uygulamadır. Cerrahi düşünmeyen hastalar için bir seçenek değildir. En iyi koşullarda bile verilen yağ dokusunun %50 'i yeni yaşam bölgesinde yaşayabilmektedir. Hastaların çoğunluğunda ilk haftada sağlanan dolgunluğun hemen hemen yarısı altı aylık bir sürenin sonunda kaybolmaktadır. Bu nedenle yağ enjeksiyonu metodu bir kez değil 6 ay aralıklarla 2-3 kez yapılması gereken bir metodtur. Ayrıca enjeksiyon için kullanılan iğne uçları kalın olduğu için ileri derecede ödem ve morluk sık görülür.


Dolgu için kullanılan sentetik materyaller nelerdir?

Sentetik olarak üretilen dolgular öncelikle kalıcı olanlar ve geçici olanlar olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Geçici olanlar içinde en sık kullanılan Hyalüronik asit ve Kollajenlerdir. Kalıcı-Yarı Kalıcı olan dolgular içinde ise en sık Poliakrilamid gel, Kalsiyum Hidroksiapatit, Polimetilmetakrilat bulunur.


İdeal Dolgu Maddesi Özellikleri

 • Aktarılan bölgedeki dokunun özelliklerini taşımalıdır.
 • Yabancı bir madde olarak çevre ve kişi tarafından algılanmamalıdır.
 • İnsan dokuları ile uyumlu olmalıdır.
 • Yan etkileri ve komplikasyonları az olmalıdır.
 • Zararsız ve güzel etkileri kalıcı olmalı.
 • Zaman içinde vücut tarafından ortadan kaldırılabilmelidir.
 • Uygulaması kolay olmalıdır.


Kalıcı dolgu maddelerinin avantaj ve dezavantajları nedir?

Kalıcı dolguların en büyük avantajı elde edilen hacmin sürekli olmasıdır. Ancak kalıcı dolguların birçoğunun vücutta reaksiyon oluşturma riski geçici dolgulara göre daha yüksektir. Ancak her kalıcı dolgu aynı özelliklere sahip değildir. Bazı kalıcı dolgu maddelerinin doku uyumu diğerlerine göre çok daha fazladır ve zamanla da sertleşme gibi sorunlar oluşturmazlar(Aquamid, Bio-Alcamid). Bu nedenle kalıcı dolgu tercih edilecekse kesinlikle dokuya en uygun olan seçilmelidir. Ancak ileride hastanın fikrinde olabilecek bir değişiklikte kalıcı dolgu materyalinin dokudan çıkartılması için operasyon yapılması gerekir.


Geçici Dolgu maddeleri hangileridir?

Geçici dolgu maddelerinden en çok bilinen ve kullanılanları kollajen yapılı olanlar, hyalüronik asit yapılı olanlardır. Kollajenlerin çoğunluğu hayvansal kaynaklıdır (Zyderm, Zyplast). Bu nedenle alerjik reaksiyon oluşturma riskleri vardır. Öncesinde alerjik reaksiyona karşı test edilmeleri gerekir. Kollajenler 6-12 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Hyalüronik asitler ise hayvansal kaynaklardan değil rekombinant DNA teknolojisi ile laboratuar koşullarında üretilmektedir (Restylene, Perlane, Rofil, Rofilan, Juvederm, Puragen, Visagel..). Hyalüronik asit yapılı dolguların üretim teknolojilerine ve kullanım amaçlarına göre içerdikleri hyalüronik asit oranı değişebilir, çapraz bağ içerebilirler. Yüzeyel kullanımlar için daha düşük konsantrasyonlu ve çapraz bağ içermeyen hyalüronik asitler tercih edilir. Derin dokudaki kullanımlar ve hacim sağlamak için yüksek konsantrasyonlu hyalüronik asitler tercih edilir. Çapraz bağların sayısına göre dolgunun vücut tarafından parçalanma süreleri değişiklik gösterir. Hyalüronik asitler moleküllerinin yapısına göre 6-18 ay süre ile kalıcıdır.


Geçici Dolgu maddelerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Geçici dolgu maddelerinin avantajı risklerinin kalıcı dolgu maddelerine çok daha az olmasıdır. Dezavantajı ise sağladıkları hacmin sürekli olmamasıdır. Ancak zamanla kişinin düşüncelerinde olabilecek değişiklikler sonucu artık dolgu kullanmak istememesi durumunda herhangi bir operasyon gerekmez, yapılacak tek şey dolgunun vücut tarafından parçalanmasını beklemektir.


Kliniğimizde hangi dolgu maddelerini tercih etmektesiniz?

Geçici dolgu maddesi olarak Hyalüronik asit yapılı maddeler kullanmaktayız.


Dolgu Maddeleri ile Neler Tedavi Edilebilir?

 • Kaş arasındaki çizgiler
 • Dudak etrafındaki kırışıklıklar
 • Dudak kenarlarından çeneye uzanan kırışıklıklar
 • Alındaki çizgiler
 • Göz kenarlarındaki kaz ayağı çizgileri
 • Nazolabial bölgede bulunan derin gülme çizgileri
 • Çenedeki çukurlar
 • Sivilce izleri
 • Diğer nedenlerle oluşmuş izler
 • Travmatik veya reaksiyonel çöküntü bölgeleri
 • Genetik asimetriler


Dolgu uygulamalarında ücret neye göre değişiyor?

Dolgular genellikle üretici tarafından 1cc’lik tek enjektör olarak pazarlanır. Bazı uygulamalarda 1cc yeterli iken bazı uygulamalarda 4cc hatta 5cc kullanmak gerekmektedir. Ayrıca üretim teknolojisine göre farklı fiyatlardadırlar. Bu nedenle kullanılan miktar ve kullanılan ürün dolgu uygulamasının ücretini değiştirmektedir.

İnönü Cad. Kışlasaray Mah. 2/4, 31070 Antakya   (0326) 212 3939